V. Salih ÇENE

Turizmci
1950 yılında Istanbul’da doğdu. Yükseköğrenimini Londra’da Westminster Technical College’da yaptı; Otel ve Gastronomi Yönetimi (Hotel & Catering Administration) dalında Yüksek Ulusal Diploma (Higher National Diploma) aldı.

 

1966 yılında katıldığı Türk Talebe Birliği “Amatör Rehberlik” kurslarını ayırırsak, Turizm ile profesyonel olarak ilk defa 1969 yılında Uludağ Büyük Otel de, resepsiyon memuru olarak, tanıştı. Arada kısa bir Bankacılık deneyiminden sonra, 1971 yılında İstanbul Hilton ve 1972 de Manavgat Tusan Otellerinde görev yaptı. 1972 yılı sonunda Otelcilik üzerine yüksek tahsil yapmak üzere İngiltere’ye gitti ve bu ülkede çalışarak öğrenimini tamamladı. Bu süreçte, otel ve gastronomi sektörünün tüm bölümlerinde (hem stajyer, hem profesyonel olarak) çalıştı ve orta kademe yöneticilikler yaptı. 1978 yılı başında Türkiye’ye döndü ve bu tarihten itibaren Türk Turizminin gelişmesi ve otelcilikte uluslar arası normların yerleşmesi için çaba gösterdi ve bu yolda önemli hizmet ve katkıları oldu. Hatta bu amaçla; 1978 yılında, kısa bir süre için, bir otelin açılışını yapmak üzere Adıyaman Kâhta’ya kadar gitti ve burada gençlere turizm eğitimleri verdi.

 

Salih Çene, 1978 yılında Manavgat Tusan Otelinde Genel Müdür olarak başladığı üst yöneticilik yaşamını, bugün Yönetim Danışmanlıkları yaparak sürdürmekte. 1978 yılı ve sonrasında sırasıyla, Turban Yalova Termal, Turban Abant, Club Hotel İncekum, Titreyengöl Kaya Otel, Elite Otelcilik ve Danışmanlık AŞ, Belek Sun Zeynep Otel, Otium Hotels International, gibi tesis ve şirketlerde; Genel Md., Genel Koord., Genel Direktör, Yön. Kur. Üyesi, Yönetim Kurulu Başkanı olarak çeşitli görevler yaptı. 2006 yılından bu güne kadar da Yönetim Danışmanı olarak sırasıyla, Menzilcioğlu AŞ, Çalışkan Kardeşler AŞ ve son olarak ta Aska Hotels AŞ şirketlerine hizmet verdi.

 

Meslek yaşamının yanı sıra, kurucu ve üye olarak birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlendi. Bunlar arasında, ALTİD Başkan Yardımcılığı, Skal International Antalya Kulübü Başkanlığı, Türkiye Skal Kulüpleri Milli Komite Başkanlığı, Türkiye Skal Kulüpleri Uluslar arası Temsilciliği, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) kurucu Üyeliği ve kurucu kurul Başkanlığı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Disiplin Kurulu Üyeliği ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Yüksek Danışma Kurulu üyeliği’ni sayabiliriz. Ayrıca, İngiltere merkezli Uluslar arası Otel ve Gastronomi Yöneticileri Birliği Akademik üyeliği (Fellow of Hotel & Catering International Management Association), Uluslar arası Gastronomi Danışmanları Cemiyeti (FCSI) profesyonel üyeliği de yapan Salih Çene, Turizm Yazarları Derneğinin (TUYED) de üyesidir.

 

Salih Çene ayrıca, 1989-1990 yıllarında, Anadolu Üniversitesi TRT 4 turizm eğitimi programlarında görev aldı; Mersin Turizm Yüksek Okulu, Akdeniz Üniversitesi Turizm Yüksek Okulu ve Bilkent Üniversitesi Turizm Yüksek Okullarında çeşitli tebliğler verdi. Çeşitli Ulusal ve Uluslar arası sempozyum, konferans ve panellere organizasyon komitesi üyesi, başkanı ve konuşmacı olarak katıldı. Salih Çene’nin 1980 yılından bu güne kadar birçok mecmua ve gazetede 300 e yakın yorum ve makalesi yayınlanmış; 2007-2008 yılları arasında Akşam gazetesi Akdeniz İlavesinde Köşe Yazarlığı yapmıştır. Salih Çene evli ve 3 çocuk babası olup, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

 

NEDEN VAKIFÇI OLDUM?

Benim bu soruya muhatap alınacak bir konumda olmamın temel nedeni değerli Başkanımız Canan Anne’nin bu güne kadar beni hep teşvik etmiş olması, mazeretlerimi kabul etmeyerek önce Vakıf Mütevelli heyetinde ve sonrasında da Yönetim Kurulunda görev almaya ikna etmesidir.

 

Tabii ki insanlar durup dururken böyle bir konuda teşvik edilmezler. Nitekim benim çok genç yaşlarımdan itibaren, insanlara yardım edebilmek, sıkıntılarını paylaşabilmek, gelişimlerine destek olabilmek yönünde içgüdüsel bir hasletim olmuştur.

 

Zamanında Canan Annenin inanılmaz özveri ve enerjisi beni çok etkiledi ve o zamana kadar kendi çapımda kullandığım bu hasletimin, özellikle maddi katkı içeren kısmını düzenli olarak yöneltebileceğim bir zemin bulmuş oldum; “AYÇOV”. Ayçov’a katkı yapan herkes gibi, bu katkılarımın umduğumdan da iyi kullanıldığını ve artık Antalya’ya mal olan sevgili annemizin bu konudaki üstün becerisini izlemek, beni senelerimi verdiğim sivil toplum örgütlerinden başımı kaldırıp, Vakıfları ve Vakıfçılığı da incelemeye ve anlamaya yöneltti. Ancak, bu gün geldiğim noktada “vakıfçı oldum” demem mümkün değil. Sadece Antalya’nın çok önemli bir vakfının yönetiminde görevliyim. Kendimi vakıfçı olarak tanımlamam için daha çok yol kat etmem gerekir. Bu konuda önümde Canan Anne gibi herkese nasip olmayacak bir örnek var ve ben hala onu hayranlıkla izliyorum. Umarım bir gün kendimi “artık Vakıfçı oldum” diyebileceğim bir olgunluğa ve düzeye taşıyabilirim.